Odblaskowa gra terenowa po raz pierwszy w Sejnach - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

Odblaskowa gra terenowa po raz pierwszy w Sejnach

Data publikacji 08.02.2019

Sejneńscy policjanci drogówki przeprowadzili z mieszkańcami miasta „Odblaskową grę terenową”. Z myślą o pieszych sejneńscy policjanci podejmują działania profilaktyczne, uświadamiając niechronionym uczestnikom ruchu jak duży wpływ na ich bezpieczeństwo mają elementy odblaskowe. Piesi są najbardziej narażeni na negatywne skutki zdarzeń drogowych.

Wczoraj sejneńscy policjanci przeprowadzili z mieszkańcami miasta grę terenową z odblaskami w roli głównej. Wieczorem o  godz. 18.00, po zmierzchu, uczestnicy gry  wyposażeni w latarki ruszyli w teren. Mieli za zadanie za pomocą latarek odnaleźć ukryte w różnych miejscach odblaski. Okazało się, że nie było to łatwe - gdy dookoła panuje ciemność trudno cokolwiek zauważyć. Tym samym stało się oczywiste jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

Kolejnym punktem zabawy przygotowanym przez sejneńskich mundurowych był eksperyment odblaskowy,  polegający na pokazaniu w reflektorach policyjnego radiowozu pieszych pozbawionych jakichkolwiek elementów odblaskowych, a następnie korzystających z odblasków.  Pomimo włączonych świateł samochodu, osoby  nie korzystające z odblasków były prawie niewidoczne na drodze. Natomiast umieszczenie na ubraniach elementów odblaskowych, w takich samych warunkach, skutecznie sygnalizowało już obecność pieszego na drodze. Nagrodą za udział w przedsięwzięciu wszyscy uczestnicy wyposażeni zostali w elementy odblaskowe.

Policjanci przypomnieli o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, a także wpływu zachowań pasażera na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Przypominamy: Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do tych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 m. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 m.

Sejneńscy policjanci zachęcają, aby z odblasków korzystać zawsze, a nie tylko w sytuacji, gdy za ich brak grozi mandat. Mundurowi apelują, aby nosić je w każdej sytuacji, nie tylko po zmierzchu w obszarze niezabudowanym. Chodzi bowiem o życie i zdrowie każdego uczestnika ruchu drogowego.