Kierowca z promilami i dożywotnim zakazem - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

Kierowca z promilami i dożywotnim zakazem

Data publikacji 20.05.2019

Sejneńscy policjanci zatrzymali 57– letniego mieszkańca gminy Suwałki, który mając prawie 1,5 promila alkoholu kierował fiatem. Mężczyzna dodatkowo posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz jego postępowaniem zajmie się sąd.

Sejneńscy policjanci ruchu drogowego na jednej z ulic w Sejnach zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fiatem. Policjantów zaniepokoił styl jazdy kierowcy. Okazało się, że pojazdem kieruje 57 - letni mieszkaniec gminy Suwałki, od którego wyczuwalna była silna woń alkoholu. Badanie wykazało, że mężczyzna ma blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto policjanci ustalili, że sprawca posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzna odpowie przed sądem.  

Pomimo cyklicznie prowadzonych działań w dalszym ciągu mundurowi ujawniają osoby, które decydują się usiąść za kierownicą pod wpływem alkoholu.

Policja apeluje!!!

Kierowco włącz myślenie. Wsiadając za kierownicę po alkoholu narażasz się na konsekwencje karne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego zagrożone jest karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.  Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów to nawet 15 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą liczyć się z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie stosuje karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych - w przypadku osoby, która popełnia czyn po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł. dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu są przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.