Bezpieczne wakacje nad wodą - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

Bezpieczne wakacje nad wodą

Data publikacji 24.06.2015

Sejneńscy policjanci przy współudziale strażaków i inspekcji sanitarnej spotkali się w plenerze z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Gibach, „Žiburys” w Sejnach oraz słuchaczami Uniwersytetu III Wieku. Spotkanie zorganizowano w ramach działań „Bezpieczne Wakacje” i „Plaża”.

Dzisiaj nad brzegiem jeziora „Gieret” w Gibach mundurowi przypominali o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą i w lesie w czasie zbliżających się wakacji. Policjant z patrolu wodnego przeprowadził pokaz sprzętu używanego w przypadku niesienia pomocy osobie tonącej. Słuchaczom Uniwersytetu III Wieku, którzy przyjechali na spotkanie rowerami policjanci oznakowali sprzęt. Na polanie leśnej ratownik medyczny ze straży pożarnej uczył jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Po wysłuchaniu wskazówek uczestnicy spotkania mogli sprawdzić nabyte umiejętności na fantomie. Korzystając z miejsca w którym odbywało się spotkanie pracownica SANEPID-u mówiła o zagrożeniach wynikających z kontaktu z kleszczem. Dzieci, jak również osoby starsze z zaciekawieniem oglądali policyjną łódź motorową oraz strażacką łódź hybrydową. Największą atrakcją spotkania była przejażdżka strażacką łodzią hybrydową. Spotkanie było okazją do przypomnienia, że tylko odpowiedzialne zachowanie nad wodą daje gwarancję bezpiecznego wypoczynku i relaksu.

Sejneńska policja w czasie wakacji kontynuować będzie działania profilaktyczne na obozach, koloniach i w innych miejscach letniego wypoczynku. Wspólnie ze strażą pożarną, strażą graniczną, inspekcją sanitarną oraz inspekcją pracy przyprowadzane, będą kontrole tych miejsc.

Policjanci apelują !!!

Chcesz, aby Twoja kąpiel była bezpieczna stosuj się do następujących zasad:

1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
3. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
4. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze znanych.
5. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
6. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody oraz spychanie do wody z pomostów i materacy.
7. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
8. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
9. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby.
10. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
12. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.