Bezpiecznie na przejażdżkach rowerowych - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

Bezpiecznie na przejażdżkach rowerowych

Data publikacji 08.04.2016

Rozpoczął się sezon rowerowy. Rowerzyści, tak jak i inni uczestnicy ruchu drogowego muszą znać i stosować się do obowiązujących przepisów w czasie poruszania się po drogach.

Funkcjonariusze sejneńskiego Referatu Ruchu Drogowego przypominają, że korzystanie z jednośladu oprócz niewątpliwej przyjemności, to również obowiązek przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Nawet na krótkiej wycieczce rowerowej trzeba przestrzegać zasad, które sprawią że ROWERZYŚCI będą bezpieczni i nie będą stanowić zagrożenia dla innych użytkowników dróg. Rower podobnie jak inne pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym muszą być wyposażone w światła. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002r w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, rower obowiązkowo powinien być wyposażony :

  • z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej

Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru o których mowa powyżej były zdemontowane, ale tylko wówczas, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy, czyli  np. w dzień.

 

Pamiętaj !!! Jeździsz po zmroku, obowiązkowo zamontuj w rowerze światła. Oprócz wspomnianego obowiązkowego oświetlenia warto dodatkowo doposażyć się w elementy odblaskowe zarówno roweru jak i elementu stroju. Każdy odblask odbija światło i zwiększa naszą widoczność na drodze. Każdy taki element sprawia, że kierowcy innych pojazdów widzą rowerzystę już z daleka.

Pamiętaj !!!  O sygnalizowaniu manewrów. Zanim skręcisz albo wykonasz manewr zmiany  pasa ruchu wskaż kierunek ręką. Zanim go wykonasz, obejrzyj się za siebie, aby upewnić się czy z tyłu nie nadjeżdża inny pojazd.

Pamiętaj !!! Nie wjeżdżaj na chodnik. Do jazdy rowerem służą ulice oraz specjalnie przygotowane ścieżki rowerowe lub rowerowo-piesze.

Pamiętaj !!!  Zabrania się przejeżdżania rowerem po przejściu dla pieszych.