Z myślą o niechronionych uczestnikach ruchu drogowego - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

Z myślą o niechronionych uczestnikach ruchu drogowego

Data publikacji 14.04.2016

Sejneńscy policjanci cyklicznie prowadzą akcję pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Wzmożone działania pod tym hasłem, ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom.

Sejneńska drogówka przeprowadziła po raz kolejny działania skierowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi, bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków. Przepisy ruchu drogowego szczegółowo regulują kwestię ruchu pieszych i pojazdów. Niestety, nie wszyscy o nich pamiętają. Taki stan rzeczy wynika nie tylko z niewłaściwych zachowań na drodze pieszych, czy też rowerzystów, ale również niezgodnych z przepisami ruchu drogowego zachowań kierujących pojazdami. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy.

Podczas dwudniowej akcji funkcjonariusze ujawnili 18 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami silnikowymi, w tym również zaistniałych w stosunku do „niechronionych uczestników”. Najczęściej kierujący pojazdami parkują w rejonie, bądź też centralnie na przejściach dla pieszych. W jednym przypadku ukarano rowerzystę, który poruszał się po chodniku. Jeżeli chodzi o pieszych, policjanci ujawnili łącznie 10 wykroczeń. Wśród nich największą grupę stanowiły wykroczenia, dotyczące przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych oraz brak elementu odblaskowego.

Niestety w dalszym ciągu, piesi nie stosują się do rad policjantów i nie noszą elementów odblaskowych, które w dużym stopniu poprawiają widoczność, a tym samych bezpieczeństwo.