Noś odblaski dla własnego bezpieczeństwa - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

Noś odblaski dla własnego bezpieczeństwa

Data publikacji 04.11.2016

Sejneńscy policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia do którego doszło na przejściu dla pieszych. W wyniku zdarzenia piesza trafiła do szpitala. Mundurowi apelują o większą ostrożność w czasie poruszania się po drogach.

Wczoraj około godz. 16.00 dyżurny sejneńskiej policji otrzymał zgłoszenie o potrąceniu pieszej w Sejnach na ul. Zawadzkiego. Na miejsce został skierowany patrol policji. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 64 – letni kierowca fiata nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i zbyt późno rozpoczął hamowanie. W wyniku uderzenia 60 – letnia piesza doznała obrażeń barku i została przewieziona do szpitala. Okoliczności i przebieg zdarzenia wyjasniają sejneńscy policjanci.

Warto przypomnieć, że pieszy poruszający się po zmroku ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy szybciej zareagować, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Sejneńscy policjanci przypominają i apelują:

Nowelizacja przepisów ruchu drogowego wprowadziła w 2014 roku obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poza terenem zabudowanym po zmierzchu.

Policjanci zachęcają do noszenia elementów odblaskowych również w terenie zabudowanym.

Nawet w miejscach oświetlonych widoczność może być ograniczona. Dodatkowy odblask nie stanowi żadnego ciężaru, a dzięki niemu możemy uniknąć stania się pokrzywdzonym w wyniku zdarzenia drogowego.