„Kręci mnie bezpieczeństwo” - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

„Kręci mnie bezpieczeństwo”

Data publikacji 23.04.2017

Sejneńscy policjanci rozpoczęli cykl działań pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Kampania ta organizowana jest pod patronatem Pana Mariusza Błaszczaka - Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W sobotę na terenie województwa podlaskiego ruszyła akcja pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo” poświęcona rowerzystom. Jest to inicjatywa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pod patronatem Pana Mariusza Błaszczaka. Mundurowi będą zwracać uwagę na zagadnienia związane z bezpieczną jazdą na rowerze oraz na fakt, że bezpieczeństwo kierujących jednośladami w dużej mierze zależy od nich samych. W tym celu namawiać będą do jazdy w kasku i kamizelce odblaskowej. Swoje działania skierują na uświadamianie rowerzystów na temat zagrożeń, z którymi spotykają się w ruchu drogowym i wyrobienia nawyku poszanowania przepisów prawa.

Policjanci przypominają, że wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego należy pamiętać o przygotowaniu jednośladów do jazdy. Stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierującego nim, jak i innych użytkowników dróg. Do obowiązkowego wyposażenia roweru należy:

- co najmniej jeden sprawny hamulec,

- dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,

- z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – może być migające,

- z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej – może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej – o kształcie innym niż trójkąt.

Rowerzyści muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów „Kodeksu drogowego”. Dziecko, które nie ukończyło 10 lat może poruszać się po drodze jedynie pod opieką osoby dorosłej i jest wówczas traktowane jak osoba piesza. Natomiast po ukończeniu 10 roku życia może jeździć rowerem po drogach po uzyskaniu „pierwszego prawa jazdy” czyli karty rowerowej.