Kobieta – przewodnik psa służbowego - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

Kobieta – przewodnik psa służbowego

W związku z przypadającym w dniu dzisiejszym - Dniem Kobiet, postanowiliśmy w ramach promocji zawodu policjanta, zaprezentować w kilku słowach policjantkę z sejneńskiej komendy. Funkcjonariuszka kocha zwierzęta i pasję swoją łączy z pracą zawodową.

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest dobrą okazją do zaprezentowania zawodów w których pracę podejmują kobiety. Coraz więcej Pań decyduje się wstąpić do Policji. Pracują w różnych pionach i na różnych stanowiskach. W sejneńskiej komendzie zatrudnionych jest ogółem 29 kobiet, w tym 11 policjantek i 18 Pań zajmujących się logistyką. Pracownice Policji na co dzień dbają o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostki oraz funkcjonariuszy, zajmują się sprawami administracyjnymi, finansowymi i kadrowymi.
Policjantki realizują zadania zarówno w pionie prewencji, jak i pionie kryminalnym. Niejednokrotnie praca mundurowych wspierana jest przez psy policyjne, które tropią przestępców, zabezpieczają mecze i walczą z narkotykami. W województwie podlaskim służbę pełni 51 czworonogów. Opiekunem jednego z nich jest policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Sejnach, która w mundurze pracuje od 2007 roku. Od 8 marca 2016 roku opiekuje się owczarkiem niemieckim maści wilczastej, o imieniu Iskra. Dorota wraz z Iskrą przeszła 5 miesięczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie z siedzibą w Sułkowicach. Dorota i jej pies są partnerami na służbie i poza nią. Razem spędzają każdą wolną chwilę. Codziennie biegają po lesie, chodzą na spacery, bawią się i jednocześnie ćwiczą posłuszeństwo. Policjantka kocha zwierzęta, więc zdecydowanie łączy pracę zawodowa z pasją, co przekłada się na jej wyniki i efekty w służbie. Jak twierdzi z Iskrą zaprzyjaźniły się od razu. Posiada ona te umiejętności, których brakuje ludziom. Potrafi bezbłędnie wskazać miejsca gdzie ukryte są narkotyki. Do akcji wkracza Dorota wraz z Iskrą w każdym przypadku gdy jest przypuszczenie, że w danym miejscu mogą znajdować się narkotyki.