ZABEZPIECZ SWÓJ ROWER PRZED KRADZIEŻĄ - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

ZABEZPIECZ SWÓJ ROWER PRZED KRADZIEŻĄ

Data publikacji 04.04.2018

Nadeszła wiosna. Ta pora roku rozpoczyna sezon rowerowy. Wiele osób wybiera właśnie ten rodzaj lokomocji. Pamiętajmy – nigdy nie zostawiajmy swojego niezabezpieczonego jednośladu nawet na przysłowiową chwilę, gdyż staje się on wtedy bardzo łatwym łupem złodzieja. Mundurowi apelują o ostrożność i radzą, co zrobić by ograniczyć ryzyko utraty jednośladu.

Podczas każdego sezonu rowerowego, policjanci kontrolują rowerzystów, sprawdzając jednocześnie, czy posiadany przez nich jednoślad nie pochodzi z przestępstwa. W sytuacji, gdy odzyskują skradziony rower, natychmiast rozpoczyna się przeszukiwanie baz danych, ustalanie do kogo należał oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Możliwe jest to jednak tylko w sytuacji, gdy zgłaszający taką kradzież poda numer fabryczny i cechy charakterystyczne utraconego jednośladu. Bardzo często podczas zgłaszania w jednostce Policji faktu utraty roweru, osoby pokrzywdzone informują, iż nie są w stanie podać numerów fabrycznych wybitych na ramie, gdyż nigdy ich nie zapisały. Oznakowanie jednośladu przez policjantów, polega na spisaniu marki i numeru fabrycznego, oraz na naniesieniu na pojazd metodą tajnopisu kodu identyfikującego właściciela roweru. Na koniec oczywiście właściciel oznakowanego pojazdu otrzymuje od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz zostaje w jednostce Policji.

Aby oznakować swój rower należy (oprócz jednośladu) mieć przy sobie dowód osobisty i dokumenty potwierdzające zakup roweru lub jego własność. W przypadku osoby niepełnoletniej wymagana jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego.

W Komendzie Powiatowej Policji w Sejnach, aby oznakować rower należy skontaktować się z dzielnicowym z danego rejonu. Dane kontaktowe wszystkich dzielnicowych dostępne są na stronie internetowej http://www.sejny.policja.gov.pl/

O czym należy pamiętać?

- Nie należy zostawiać, choćby na chwilę, niezabezpieczonego roweru w miejscach ogólnodostępnych (przed sklepem, przy bloku itp.) oraz na klatkach schodowych. Za każdym razem rower trzeba zabezpieczyć. Stosując zabezpieczenia typu: łańcuchy, zamki, kabłąki, można w znacznym stopniu utrudnić kradzież roweru. Zabezpieczenia zniechęcają także do kradzieży tzw. „okazjonalnych złodziei”.

- Dodatkowo, można go też zostawić w pobliżu miejsca działania kamer monitoringu. Takie kamery znajdują się w pobliżu banków, bankomatów, domów handlowych i ważniejszych instytucji. Kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży nagranie zdarzenia, może pomóc w odnalezieniu roweru i ustaleniu sprawcy.

- Z pozostawianego roweru można zdjąć drobne elementy np. liczniki, lampki bateryjne, a nawet siodełko. Złodziej ich nie ukradnie, a rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec.

Pamiętajmy, że zdjęcia roweru, a także jego oznakowanie znacznie ułatwiają jego identyfikację w przypadku kradzieży.