Aktualności

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Sejnach przeprowadzili powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Data publikacji 10.05.2018

Sejneńscy policjanci wspólnie z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Sejnach zorganizowali konkurs na szczeblu powiatowym - Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który skierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. O tytuł mistrzów walczyło 9 drużyn reprezentujących Szkoły Podstawowe i Gimnazjalne w Sejnach, Krasnopolu, Karolinie, Krasnowie, Gibach i Puńsku.

W miniony wtorek na terenie Szkoły Podstawowej w Krasnopolu, odbył się powiatowy etap konkursu organizowany w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeńśtwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. Głównym założeniem turnieju jest popularyzacja przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczesnitków ruchu, a przede wszystkim propagowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczestnicy konkursu mieli za zdanie wypełnić dwa testy wiedzy składające się łącznie z 35 pytań obejmujących zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, znaków drogowych oraz sytuacji w ruchu drogowym. Jednym z elementów testu były skrzyżowania, na podstawie których uczniowie ustalali prawidłową kolejność przejazdu. Kolejną konkurecją przygotowaną dla uczestników turnieju była jazda rowerem po „ miasteczku ruchu drogowego " składającego się z układu dróg i punktów kontrolnych. Na tym etapie uczniowie musieli wykazać się szczególnymi zdolnościami w poruszaniu się jednośladem. Następną konkurencją była jazda rowerem po torze sprawnościowym. Na uczestników tego etapu czyhało wiele przeszkód, jednak jak co roku uczniowe szkół podstawowych i gimnazjalnych prezentowali doskonałe umiejętności jazdy rowerem. Ostatnią z konkurencji organizowanego turnieju było zadanie dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Także z tą konkurencją drużyny poradziły sobie znakomicie.

Po zliczeniu punktów ze wszystkich konkurencji, wyłoniono zwycięskie drużyny: I miejsce -Szkoła Podstawowa w Karolinie i Gimnazjum w Krasnopolu, II miejsce - drużyny ze Szkoły Podstawowej w Krasnopolu i Gminazjum w Sejnach, III miejsce -  zajęły drużyny ze Szkoły Podstawowej w Sejnach i Gimnazjum w Gibach. Zwycięscom konkursu wręczono dyplomy uznania i przepustki do wojewódzkiego etapu turnieju.

Realizowane przedsięwcięcie było też dobrą okazją do promocji zawodu policjanta. Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Sejnach przybliżali uczniom szkół, specyfikę pracy policjanta.