Aktualności

Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Sejnach na obchodach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie

Data publikacji 11.05.2018

W minioną środę funkcjonariusze i policyjni profilaktycy z Komendy Powiatowej Policji w Sejnach uczestniczyli w obchodach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, organizowanych przez Regionalne Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sejnach.

„ Godnie żyć, to cieszyć się wszystkim, co nas otacza, rozumieć bodźce, które pochodzą z zewnątrz otoczenia, funkcjonować w społeczeństwie na równych prawach " - to główne hasło obchodów na rzecz osób niepełnosprawnych. Ogólnopolskie uroczystości z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną mają na celu szerzenie idei tolerancji i integracji osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną oraz przypomnienie społeczeństwo o barierach, które uniemożliwiają tym osobom prowadzenie normalnego życia.
W ramach zorganizowanych obchodów, przedstawiciele Sejneńskiej Policji uczestniczyli w przemarszu osób niepełnosprawnych, ulicami miasta Sejny . Przejście to poprzedzone było uroczystą Mszą Świętą w intencji osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Po „ kolorowym przemarszu „ główni bohaterowie obchodów, mieli okazję zaprezentować swoje zdolności artystyczne na deskach sceny Ośrodka Kultury w Sejnach.

Podczas Sejneńskich uroczystości z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, mundurowi oraz policyjni profilaktycy z Komendy Powiatowej Policji w Sejnach w ramach akcji informacyjno - edukacyjnej „ Patrz i Słuchaj ”, przypomnieli i zwrócili uwagę szczególnie pieszym - jako niechronionym uczestnikom ruchu drogowego na zagrożenia związane między innymi z bezpośrednim wejściem na jezdnię przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, wejściem na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym i korzystaniem z telefonów, tabletów czy innych urządzeń w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych. To jedne z wielu zagrożeń czyhających na niechronionych uczestników ruchu drogowego, których możemy uniknąć, przestrzegając przepisów, zachowując prawidłową koncentrację, obserwację, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca. Biorącym udział w spotkaniu, wręczono elementy odblaskowe.

Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych były też dobrą okazją do przypomnienia jego uczestnikom o programie „ poMOC, a nie przeMOC ”, który objęty jest honorowym patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego. Program pod nazwą „ poMOC, a nie przeMOC ”dotyczy przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych.