„Lekcja profilaktyczna” z sejneńskimi policjantami - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

„Lekcja profilaktyczna” z sejneńskimi policjantami

Data publikacji 24.09.2018

Policjanci sejneńskiej drogówki w pierwszy dzień jesieni przeprowadzili lekcję profilaktyczną skierowaną do rowerzystów. Dla jednych jednoślad stał się codziennym środkiem transportu, dla innych sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu. Ważne, by podczas rowerowych podróży kierować się rozwagą i ostrożnością, a także pamiętać o obowiązujących przepisach ruchu drogowego.

W niedzielne słoneczne popołudnie policjanci sejneńskiej drogówki spotkali się z uczestnikami Rodzinnego Rajdu Rowerowego organizowanego przez Parafię Rzymskokatolicką w Sejnach. W ramach działań „Jednośladem bezpiecznie do celu” promowali bezpieczne, zgodne z przepisami i odpowiedzialne uczestnictwo w ruchu drogowym. Przekazali najważniejsze zasady dotyczące cyklistów, obowiązujące w ruchu drogowym. Należy pamiętać, że rowerzyści podobnie jak piesi należą do grupy niechronionych użytkowników dróg. W przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym, to kierujący rowerem odnosi największe obrażenia, bowiem nie jest on chroniony karoserią czy innym systemem bezpieczeństwa. Upadek z roweru, uderzenie w twardy element może spowodować u rowerzysty poważne urazy. 

Policja apelujemy o zachowanie ostrożności podczas poruszania się po drodze. Pamiętajmy, że przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego, a także  kierowanie się rozwagą, ostrożnością i szacunkiem do innych użytkowników dróg w dużym stopniu zwiększą bezpieczeństwo.  

Zanim wsiądziemy na rower sprawdźmy także jego stan techniczny. Pamiętajmy, że rower powinien posiadać choć jeden sprawnie działający hamulec, dzwonek, który pozwoli ostrzec innych użytkowników drogi, gdy znajdą się na drodze dla rowerów. Pamiętajmy także o prawidłowym oświetleniu, które jest niezbędne, jeśli podróż zakończymy po zmierzchu.