Ukarani za brak odblasków - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

Ukarani za brak odblasków

Data publikacji 24.09.2018

Sejneńscy policjanci ukarali mandatami karnymi cztery osoby, które poruszały się bez elementów odblaskowych po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Piesi, którzy idąc drogą nie mają odblasków narażają nie tylko własne życie, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

W minioną sobotę około godz. 20.00 do dyżurnego sejneńskiej Policji zadzwonił zdenerwowany kierowca i zgłosił, że drogą z Żegar do Sejn idą cztery osoby nie posiadające żadnych odblasków. Mundurowi udali się we wskazane miejsce i już po chwili zauważyli jak drogą prowadzącą przez kompleks leśny porusza się czworo pieszych. Żadna z tych osób nie posiadała odblasków, a tym samym stwarzała ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa swojego i innych użytkowników drogi. Wszystkie osoby w wieku od 28 do 45 lat zostały ukarane mandatami karnymi.   

Od czterech lat obowiązują przepisy mówiące o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmroku poza terenem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu. Jak widać w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które lekceważą obowiązujące przepisy.  

Wprowadzenie obowiązku korzystania z elementów odblaskowych było podyktowane przede wszystkich zwiększeniem bezpieczeństwa pieszych. To oni jako niechronieni uczestnicy drogi są najbardziej narażeni na utratę życia, bądź zdrowia w przypadku zderzenia z samochodem. Niestety większość takich spotkań kończy się śmiercią pieszego. Dlatego zaopatrzmy się w odblask czy inny element, który sprawi, że zwiększymy swoją widoczność, a tym samym zwiększymy swoje bezpieczeństwo.

Zakup odblasku to koszt rzędu kilku złotych. Życia nie da się wycenić. By uniknąć  płacenia mandatu, który może wynieść nawet 100 złotych, kupmy zawieszkę, opaskę, breloczek, inne przedmioty, które być może uchronią nas przed niebezpieczeństwem.