Sejneńscy policjanci już rozpoczęli akcję „Znicz 2018” - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

Sejneńscy policjanci już rozpoczęli akcję „Znicz 2018”

Data publikacji 30.10.2018

Tegoroczna policyjna akcja „Znicz” co prawda rozpocznie się na terenie całego kraju w środę 31 października i potrwa do niedzieli 04 listopada, jednak sejneńscy policjanci i profilaktycy już rozpoczęli swoje działania. Niezwykle istotnym zagadnieniem w tym zakresie jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych. Dlatego też mundurowi z dużym zaangażowaniem włączyli się w działania informacyjno - edukacyjne pn. ,,ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!”, która w tym roku prowadzona jest pod hasłem: „Podaj dalej”, a głównym jej celem jest poprawa bezpieczeństwa tej grupy na drogach.

Od środy policjanci z całego kraju będą  dbali o bezpieczeństwo i porządek nie tylko na głównych ciągach komunikacyjnych, ale również w rejonach cmentarzy. Sejneńscy policjanci i profilaktycy już jednak z wyprzedzeniem prowadzą wzmożone działania informacyjno – edukacyjne, które w dniu dzisiejszym skierowali do osób porządkujących groby najbliższych. Policjanci rozdawali ulotki, a także odblaski zachęcając do ich używania, promując tym samym działania pod nazwą „Świeć Przykładem”. Działania te skierowane są głównie do osób pieszych, jako do grupy uczestników ruchu najbardziej narażonej na utratę życia i zdrowia podczas różnego rodzaju zdarzeń drogowych. Celem akcji jest przede wszystkim przypominanie i uświadamianie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Jak co roku okolice Wszystkich Świętych to żniwa dla złodziei. Wykorzystując nieuwagę osób zaabsorbowanych sprzątaniem grobów, kradną pozostawione w pobliżu wartościowe rzeczy. Aby przypomnieć mieszkańcom  o tych zagrożeniach, w okresie poprzedzającym Wszystkich Świętych na cmentarzu już pojawili się policjanci i profilaktycy z sejneńskiej komendy.  Podczas rozmów z osobami porządkującymi groby najbliższych, przypominali, by nawet na chwilę nie zostawiać bez nadzoru wartościowych przedmiotów. Mundurowi radzili też, aby w dniu Wszystkich Świętych zabierać ze sobą tylko to, co niezbędne. Najlepiej na groby nie wybierać się z większą gotówką czy dokumentami, które nie są nam potrzebne; te giną najczęściej podczas np. kupowania zniczy czy kwiatów. W ręce mieszkańców trafiły specjalne ulotki.