„Eksperyment odblaskowy” z sejneńskimi policjantami - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

„Eksperyment odblaskowy” z sejneńskimi policjantami

Data publikacji 30.11.2018

W przedostatni dzień listopada sejneńscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili „eksperyment” z odblaskami w roli głównej. Miał on na celu przypomnienie, jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo na drodze. Poprzez zabawę, naukę i eksperyment policjanci przekonywali, że noszenie odblasków nie jest przykrym obowiązkiem. Do udziału w teście zaprosili miłośników wieczornych spacerów z czworonogami.

Wcześnie zapadający zmrok, mgły, opady atmosferyczne znacznie ograniczają widoczność na drodze. W takich warunkach kierowca dostrzega pieszego z dużym opóźnieniem. Niewątpliwie do poprawy bezpieczeństwa przyczynia się noszenie elementów odblaskowych. Jesień i zima, to najtrudniejszy okres dla pieszych. Policjanci z sejneńskiej drogówki włączając się w akcję „Świeć przykładem- podaj dalej”   w dniu 29 listopada propagowali zarówno obowiązek, ale także i zalety używania odblasków. Do udziału w teście zaprosili miłośników wieczornych spacerów z czworonogami. W eksperymencie omówiony został problem dostrzegania pieszego oświetlonego światłami mijania w porze nocnej. Przedstawione zostały aspekty dotyczące odległości postrzegania w światłach mijania pieszego nie posiadającego elementu odblaskowego, a następnie wyposażonego w  opaskę odblaskową lub kamizelkę odblaskową. Wszyscy uczestnicy na zakończenie obdarowani zostali opaskami i kamizelkami odblaskowymi.

Apelujemy!

  • Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używaj elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszasz się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
  • Odblaski noś tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.
  • Światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów.
  • Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.
  • Umieszczaj odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
  • Niezależnie od tego gdzie się poruszasz i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, noś elementy odblaskowe.

Koniecznie zadbaj, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.