Brawurowe zachowanie kierowców. Policja apeluje !!! - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

Brawurowe zachowanie kierowców. Policja apeluje !!!

Data publikacji 13.05.2019

Pierwsze promienie słońca powodują, że kierowcy czują się pewniej za kółkiem swoich pojazdów. Nadmierna prędkość oraz bardzo często alkohol – to najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych.

Sejneńscy policjanci podczas codziennych służb prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa. Sprawdzają stan trzeźwość kierowców i prędkość jazdy. Zwracają uwagę na stan techniczny pojazdów czy sposób przewożenia pasażerów. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących przepisy ruchu drogowego. Od początku maja na drogach powiatu sejneńskiego niektórzy kierowcy poczuli się „lajtowo”. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie 27– letni motocyklista kierujący yamahą, który we Frąckach przekroczył dopuszczalną prędkość. Niestety nie zatrzymał się do kontroli drogowej i pomimo wyraźnie wydawanych sygnałów do zatrzymania, kontynuował jazdę. Policyjny pościg zakończył się sukcesem, wtedy też okazało się, że mężczyzna posiada zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd. Teraz odpowie nie tylko za wykroczenie, ale też za przestępstwa. Pewnie za kółkiem poczuł się też 27 – letni mieszkaniec gminy Krasnopol. Kierując audi w Maćkowej Rudzie również zignorował wydawane przez funkcjonariuszy sygnały nakazujące zatrzymanie i chcąc uniknąć kontroli kontynuował jazdę. Na drodze gruntowej stracił panowanie nad pojazdem, wjechał do rowu i uderzył w drzewo. Na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń ciała, ale okazało się, że prowadził pojazd na tzw. podwójnym gazie. Przed sądem będzie odpowiadał za przestępstwa, nie uniknie również odpowiedzialności za popełnione wykroczenie.

Policja przypomina, że od 1 czerwca 2017 r. niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest przestępstwem (art. 178b kk). Kierowca uciekający przed policją musi liczyć się z karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Na uciekinierów sąd będzie też nakładał bezwzględny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Natomiast prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Pamiętajmy: to, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych. Za kierownicą czujemy się pewnie, a wraz ze wzrostem prędkości maleje koncentracja i postrzeganie tego, co się wokół dzieje. Kulturalne zachowania zgodne z przepisami prawa przez wszystkich uczestników poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym.