Aktualności

“Feryjne Pogotowie Bezpieczeństwa” - w Konsulacie Republiki Litewskiej w Sejnach

Data publikacji 17.01.2020

Sejneńscy policjanci i profilaktycy w ramach ferii prowadzą szereg przedsięwzięć, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas zimowego wypoczynku. Tym razem przedstawiciele sejneńskiej komendy korzystając z zaproszenia Pani Konsul Vida Bagdonaviciene spotkali się z uczniami pierwszych klas Szkoły Podstawowej i Szkoły z litewskim językiem nauczania “Żiburys”, aby przypomnieć m.in. o podstawowych zasadach bezpiecznej zabawy w trakcie ferii oraz zachowaniu ostrożności w kontaktach z osobami obcymi. Policjanci zwrócili również uwagę na noszenie elementów odblaskowych.

To podczas takich spotkań najmłodsi mogą usłyszeć od policjantów wiele cennych rad i wskazówek, po to by czas odpoczynku i zabawy był dla nich bezpieczny. Podczas spotkania przedstawiciele sejneńskiej komendy zwracali uwagę na zagrożenia związane z niewłaściwym dobieraniem miejsc na zimowe zabawy, takich jak bliskie sąsiedztwo ulic lub zbiorników wodnych. Tłumaczyli w jaki sposób należy sie zachować w kontaktach z osobami obcymi, korzystania z internetu, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo należy zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Ważną kwestią poruszaną na spotkaniu było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Omówiono podstawowe zasady dotyczące ruchu pieszych oraz pojazdów. Przy tej okazji zwrócono też uwagę na korzystanie z fotelików ochronnych, zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich uczestników podróży oraz jak ważne dla kierowcy jest nierozpraszanie jego uwagi podczas prowadzenia pojazdu.


 

Jak spędzić bezpiecznie ferie? Porady dla dzieci i rodziców

1. Uczmy dziecko, aby zostając same w domu, nie otwierało drzwi nieznajomym.

2. Zwróćmy uwagę na sposób bezpiecznego przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko.

3. Porozmawiajmy ze swoim dzieckiem, aby  bawiło się tylko na nadzorowanych lodowiskach  i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że  ma zapewnioną opiekę osób dorosłych.

4. Przypomnijmy dziecku, że jezdnia to miejsce przeznaczone dla samochodów, a nie do zabaw, czy ślizgania się.

5. Nie zapominajmy o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu. Porozmawiajmy z dzieckiem o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w „sieci”.

6. Gdy Twoje dziecko wybiera się na dyskotekę, przypomnijmy mu, aby:

 - wybierało znane sobie lokale lub te sprawdzone przez zaufanych kolegów, znajomych,

- nigdy nie wychodziło z domu bez przekazania informacji o miejscu pobytu, porze powrotu do domu, osób z którymi przebywa itp.,

- było ostrożne w zawieraniu nowych znajomości z przypadkowo napotkanymi osobami, odchodząc od stolika, przy którym siedziało, nie pozostawiało bez nadzoru napojów, które spożywało.

7. Jeżeli wysyłamy dziecko na zimowisko, sprawdźmy czy organizator ma zezwolenie na prowadzenie zimowiska w oferowanym miejscu i czy zapewnia dzieciom opiekę medyczną, zgłośmy na Policję kontrolę autokaru

8. Przypomnijmy dziecku, aby zjeżdżając na nartach, pamiętało o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. W szczególności o obowiązku używania do ukończenia 16 roku życia  kasku ochronnego konstrukcyjnie przeznaczonego do jazdy na nartach czy snowboardzie.