Kierowco, strzeż się rozboju na drodze!! - Ruch drogowy - KPP Sejny

Ruch drogowy

Kierowco, strzeż się rozboju na drodze!!

Data publikacji 09.11.2009

Uważaj!

Autobusy przewożące turystów i ciężarówki transportujące ładunki o znacznej wartości są łatwym łupem dla przestępców. Często w celu zatrzymania pojazdu, który chcą zaatakować, używają - pod pozorem dokonywania policyjnej kontroli drogowej - elementów wyposażenia policyjnego lub bardzo do nich podobnych (m. in. umundurowania, lamp błyskowych na samochodach upodobnionych do radiowozów).


Ostrożności nigdy za wiele!

Unikaj zatrzymywania się w odludnych miejscach. Nie reaguj na dawane przez innych znaki świadczące o tym, że rzekomo coś złego dzieje się z Twoim autem; zwracaj uwagę, czy jesteś śledzony.


Pamiętaj!

Prawdziwi policjanci, którzy zatrzymuja Cię do kontroli drogowej, są jednakowo umundurowani; na mundur mogą mieć dodatkowo ubraną kamizelkę odblaskową koloru żółto-zielonego z czarnym napisem "POLICJA". ich radiowóz jest koloru granatowego, ma biały odblaskowy pas wokół nadwozia; na przednich drzwiach umieszczony jest napis "POLICJA", a na dachu - zainstalowana jest na stałe lampa zespolona ze światłami niebieskimi lub niebieskim i czerwonym oraz podświetlonym napisem "POLICJA". Coraz więcej radiowozów, celem lepszego odróżnienia od innych pojazdów, ma białe drzwi boczne. Wszystkie radiowozy policyjne muszą mieć numery taktyczne składające się z jednej lub dwóch liter i trzech cyfr; umieszcza się je na błotnikach tylnych, z tyłu nadwozia po prawej stronie oraz na dachu. Numery te są inne w każdym województwie.


Nie daj się zwieść!

Zgodnie z prawem sygnał do zatrzymania jest podawany przez policjanta tarczą do zatrzymywania pojazdów (lizakiem), a po zmierzchu - tylko latarką z czerwonym światłem. Sygnał do zatrzymania może być również podany z jadącego radiowozu przez krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła błyskowego i sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie.


Bądź czujny!

Twoje wątpliwości powinna wzbudzić próba zatrzymania do rutynowej kontroli poza obszarem zabudowanym przez osoby poruszające się samochodem sywilnym wyposażonym jedynie w lampe błyskową lub przez osoby w ubraniu tylko przypominającym wyglądem mundur policyjny. W takiej sytuacji kontynuuj jazdę do najbliższej jednostki Polcji, albo do miejsca, gdzie możesz spotkać dużo osób (stacja paliw, przydrożny bar lub zajazd itp.). Jeżeli masz telefon komórkowy jak najszybciej poinformuj o tym fakcie Policję: 112 lub 997.