Aktualności

Lekcja o zagrożeniach jakie niosą za sobą środki odurzające

Data publikacji 24.02.2021

Przedstawicielka sejneńskiej policji spotkała się online z uczniami Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach. Rozmowa dotyczyła między innymi zagrożeń jakie niosą za sobą środki odurzające i odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Przedstawicielka sejneńskiej Policji przeprowadziła spotkanie online z młodzieżą Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach. Odbyło się ono w ramach wojewódzkiego programu profilaktycznego „Mam wybór...wybieram rozsądek”. Prowadząca spotkanie wiele uwagi poświęciła problemowi "dopalaczy" w tym także aspektom prawnym, związanym z problematyką uzależnień.

Podczas spotkania omówiona została także odpowiedzialność prawna nieletnich. Problematykę tę reguluje Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich, która ma na celu dążenie do przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich i stwarzania warunków powrotu do normalnego życia nieletnim, którzy popadli w konflikt z prawem bądź z zasadami współżycia społecznego, umacniania funkcje opiekuńczo – wychowawcze i poczucie odpowiedzialności rodzin za wychowanie nieletnich.

Podstawowe pojęcia:

  • Nieletni:

- osoba, która w wieku 13-17 lat popełniła czyn karalny,

- osoba zagrożona demoralizacją do 18 roku życia,

- osoba, wobec której stosuje się środki wychowawcze i poprawcze do 21 roku życia.

  • Małoletni: osoba w wieku poniżej 18 roku życia (Kodeks cywilny).
  • Młodociany: osoba, która w chwili popełnienia czynu zabronionego nie osiągnęła 21 roku życia i w chwili orzekania przed sądem pierwsze instancji nie osiągnęła 24 roku życia (Kodeks karny).
  • Czyn karalny: rozumie się przez to czyn zabroniony przez ustawę jako:

- przestępstwo lub przestępstwo skarbowe albo

- wykroczenie określone w art. 50a, art. 51, art. 69, art. 74, art.76, art. 85, art. 87, art. 119, art. 122, art. 124, art. 133 lub art.143 Kodeksu wykroczeń.

  • Demoralizacja: wg słownika języka polskiego jest to odrzucenie obowiązujących norm moralnych, prowadzące do łamania prawa, rozwiązłości obyczajów itp. Innymi słowami jest to proces polegający na łamaniu powszechnie przyjętych w społeczeństwie norm i zasad postępowania.
  • Okoliczności świadczące o demoralizacji nieletniego:

- popełnienie czynu karalnego/zabronionego,

- używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia,

- uprawianie prostytucji,

- żebranie,

- uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego,

- palenie wyrobów tytoniowych,

- używanie słów nieprzyzwoitych,

- przemoc w rodzinie,

- inne zachowania naruszające zasady współżycia społecznego.

 

Powrót na górę strony