Podsumowaliśmy miniony rok
Przedstawienie stanu bezpieczeństwa w powiecie sejneńskim, omówienie efektów pracy policjantów za rok ubiegły oraz plany na najbliższe 12 miesięcy – to główne zagadnienia odprawy w Komendzie Powiatowej Policji w Sejnach. W naradzie służbowej uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu, przedstawiciele instytucji i formacji mundurowych współpracujących z sejneńską policją.
Przedstawienie stanu bezpieczeństwa w powiecie sejneńskim, omówienie efektów pracy policjantów z sejneńskiej jednostki za rok ubiegły oraz plany na najbliższe 12 miesięcy – to główne zagadnienia odprawy, której gospodarzem był Komendant Powiatowy Policji w Sejnach podinspektor Janusz Sepko.
W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: przedstawiciele lokalnego samorządu, przedstawiciele instytucji i formacji mundurowych współpracujących z sejneńską policją.
Komendant Powiatowy Policji w Sejnach podinspektor Janusz Sepko ocenił efektywność działań sejneńskich policjantów w 2022 roku oraz przedstawił priorytety i zadania, jakie stoją przed formacją w nowym 2023 roku. Jak wskazywały dane, w 2022 roku wzrosła liczba wszczętych postępowań i wyniosła 281 (w 2021 roku –266). Zmalała natomiast wykrywalność ogólna przestępstw. W 2021 wynosiła 89,1% natomiast w 2022 roku wyniosła 88,1%, w tym 91,5% dla przestępstw gospodarczych oraz 81,6% dla przestępstw kryminalnych. Stwierdzono ponadto 12 czyny dotyczące uszkodzenia cudzego mienia, 19 kradzieży cudzego mienia i 31 kradzieże z włamaniem.
Warto zaznaczyć, że policjanci zabezpieczyli 32720,3 gramów środków odurzających. W ramach prowadzonych postępowań odzyskali mienie warte 34970 złotych oraz zabezpieczyli mienie warte 434380 złotych.
Na terenie powiatu sejneńskiego mundurowi podjęli ogółem 2118 interwencji. Na drogach powiatu doszło do 8 wypadków, w których 12 osób zostało rannych, a 2 zginęły. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń była nadmierna prędkość. Policjanci zatrzymali 39 nietrzeźwych kierowców.
Podczas swojego wystąpienia szef sejneńskich policjantów podkreślił rolę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako skutecznego narzędzia współpracy Policji ze społeczeństwem. Wskazał, że w 2022 roku mieszkańcy nanieśli na mapę 1014 zgłoszeń, natomiast w wyniku sprawdzenia wskazanych miejsc 49% zagrożeń zostało potwierdzonych.
Komendant omówił również inwestycje i zakup sprzętu, które były możliwe dzięki wsparciu lokalnych samorządów.