NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI!
Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!
Jak co roku, w chwili, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.
Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.
Sejneńscy dzielnicowi oraz policjanci z suwalskiej Kompanii Oddziałów Prewencji Policji w Białymstoku sprawdzali miejsca pobytu osób narażonych na wychłodzenie. Podczas każdej z tych wizyt przekazywali informacje, o miejscach, gdzie osoby te mogą znaleźć schronienie czy zjeść ciepły posiłek. Oprócz monitorowania sytuacji osób zagrożonych wychłodzeniem, policjanci podejmując różnego rodzaju inicjatywy, aby pomóc tym najbardziej potrzebującym. W okresie mrozów, hasło „pomagamy i chronimy” nabiera szczególnego znaczenia.