ZAGINIĘCIOM MOŻNA ZAPOBIEC – ZADBAJMY O BLISKIE NAM OSOBY
Zaginięcie bliskiej osoby to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie może nas dotknąć. Ludzie giną bez względu na płeć, wiek, status społeczny, wykształcenie. Część zaginięć to efekt przemyślanej - bardziej lub mniej, ale świadomej decyzji takiej osoby. Inne to wynik różnego rodzaju wypadków losowych, bądź typowe zagubienia. Ponieważ od kilku lat zaginięcia stanowią zdecydowanie narastający problem społeczny, przekazujemy informacje, które mogą pomóc w przybliżeniu tego zjawiska.
Sejneńska Policja rozpoczęła akcję informacyjną dotyczącą zaginięć osób starszych. Policjantki i policjanci rozmawiają z mieszkańcami powiatu sejneńskiego na temat zaginięcia bliskich nam osób. Osoby starsze mogą tracić orientację i mogą mieć trudności ze znalezieniem właściwej drogi do domu. Takim sytuacjom warto zapobiegać i zadbać o bliskie nam osoby.
Chcąc zminimalizować zagrożenie zaginięcia policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sejnach rozmawiali z mieszkańcami o tym, jak spróbować zapobiec w przyszłości zjawiskom zaginięć osób starszych, które niejednokrotnie są pod opieką swoich najbliższych. Mundurowi apelują o zwracanie szczególnej uwagi na seniorów, bo to właśnie oni najczęściej nie wracają o określonej porze do domu. Funkcjonariusze udali się na sejneński rynek, by o temacie zaginięć i oszustw porozmawiać z jak największą ilością mieszkańców oraz do księży tutejszych parafii, by oni również uczulili swoich parafian na krzywdę bliskich. Duchowni odczytują informacje na mszach świętych, które przypominają o najczęstszych przyczynach zaginięć w przypadku osób starszych, o tym jak im zapobiegać oraz udzielą wskazówek, jak należy postępować gdy dojdzie już do takiego zdarzenia. W związku z tym, że księża są "ojcami swoich parafii", chcą by mieszkańcy czuli się bezpiecznie, przypomną o zagrożeniach jakie płyną ze strony oszustów. Odczytają prośbę i apel policjantów o zachowanie szczególnej uwagi, czujności i obiektywną ocenę sytuacji w przypadku, gdy nieznana osoba poprosi o pomoc finansową, zaproponuje pomoc w szybkim przypływie gotówki bądź poprosi seniora o podanie swoich danych osobowych.
Gdy dochodzi do zaginięcia, w akcjach poszukiwawczych bierze udział jak największa liczba policjantów danej jednostki. W komendach ogłaszany zostaje alarm dla całego stanu jednostki. Do poszukiwań włączani są przewodnicy z policyjnymi psami tropiącymi. Bardzo często angażowani są strażacy zawodowi oraz ochotnicy. Często też w poszukiwaniu osoby zaginionej biorą udział sąsiedzi oraz mieszkańcy okolicy. Małymi krokami zbliża się jesień, a jest to pora roku gdzie spadają temperatury, szczególnie nocą. Dla osoby starszej i chorej taka noc poza budynkiem może skończyć się tragicznie.
Zapobiec takim sytuacjom mogą pomóc środki techniczne w postaci mobilnych lokalizatorów bądź aplikacji wprowadzonych to telefonów komórkowych. Obecnie stosowane urządzenia lokalizujące mają postać zegarków, bransoletek, małych urządzeń wielkości pudełka zapałek. Taką osobę możemy wyposażyć w podobne urządzenie przy naprawdę niewielkim nakładzie finansowym. Jest ona niezwykle pomocna przy odnalezieniu zaginionych.
Pamiętajmy, że zaginięcie osoby należy zgłosić jak najszybciej, kiedy tylko mamy poważne i uzasadnione obawy, że jej nieobecność może wiązać się z tragicznym dla niej w skutkach zdarzeniem, a podjęte przez nas próby jej odnalezienia nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Nie należy bać się konsekwencji „błędnego” zgłoszenia czyjegoś zaginięcia. Czasem tylko szybka reakcja może uratować czyjeś życie lub zdrowie!
PRZYPOMINAMY, JAK ZAPOBIEGAĆ ZAGINIĘCIOM:
- Bądźmy w stałym kontakcie – co najmniej raz dziennie zadzwońmy, wypytajmy o plany.
- Poznajmy zwyczaje seniora, dowiedzmy się kogo i gdzie odwiedza, w jakie miejsca lubi się udać np. park, sklep.
- Poprośmy sąsiadkę, by odwiedzała mieszkającą samotnie bliską nam osobę, jeśli nie możemy mieć stałego nadzoru nad mieszkającą samotnie osobą.
- Jeżeli nasz bliski ma problemy z pamięcią poinformujmy o tym otoczenie – sąsiadów, sprzedawców z pobliskich sklepów, aby zawczasu mogli zareagować i pomóc.
- Trudno przewidzieć, kiedy zdarzy się wypadek lub trafi się do szpitala z innego powodu. Warto, by senior posiadał przy sobie dowód osobisty, który pomoże w ustaleniu tożsamości, poinformowaniu rodziny oraz ustaleniu historii choroby, jeśli wcześniej osoba była leczona w tej placówce.
- Pomocnym rozwiązaniem w ustalaniu tożsamości jest wszycie w wewnętrzną część ubrań informacji z nazwiskiem, adresem i telefonem kontaktowym, można także podać na co choruje nasz bliski.
- Podobną funkcję identyfikacyjno – informującą może pełnić opaska noszona na ręce.
- Wyposażmy naszego bliskiego w łatwy dla niego w obsłudze telefon komórkowy, który będzie zabierał ze sobą.
- W sklepach są do nabycia lokalizatory GPS, które można osobie starszej umieścić na ubraniu, przy kluczach lub jako zegarek. Będą one pomocne w szybkim odnalezieniu osoby.
Pamiętajmy, że każdy z nas może pomóc, wystarczy, że będziemy reagować, gdy zobaczymy osobę sprawiającą wrażenie zagubionej. Gdy zauważymy, że nie wie dokąd zmierza lub widzimy, że jest ubrana nieadekwatnie do pory dnia lub roku zapytajmy, czy potrzebuje pomocy. Jeśli nie będzie w stanie podać swoich danych oraz kontaktu do bliskich – zgłośmy to na numer alarmowy.